Elżbieta Bansleben

adwokat

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dziecko na wyjeździe a pomoc medyczna

Elzbieta Bansleben13 lipca 2022Komentarze (0)

W okresie wakacyjnym każdy z nas chciałby spędzić urlop z dzieckiem w najlepszym miejscu pod słońcem, gwarantującym prawdziwy wypoczynek. Dla niektórych urlop jest niepełny, jeśli nie wyjadą w miejsca egzotyczne.

Jeżeli planujesz taki wyjazd, a do tego jesteś młodym rodzicem, być może zastanawiasz się, czy wyjazd z dzieckiem to dobry pomysł.

Czy dziecko nie jest „za małe” aby podróżować daleko?

Zasadniczo dziecko nie jest za małe, aby przebywać blisko rodzica, w jakiejkolwiek szerokości czy długości geograficznej rodzic się znajduje. Jest tu jednak jeden mały haczyk.

Dziecko na wyjeździe a pomoc medyczna

Kiedy będziesz wypełniać swoją tabelkę „za” i „przeciw” dalekiemu wyjazdowi – bardzo doradzam, abyś dobrze sprawdził, jaki jest standard opieki medycznej w państwie, do którego zamierzasz wyjechać.

Sprawdź na przykład, czy w przypadku konieczności udzielenia opieki Twojemu dziecku, jako rodzic będziesz mógł być obecny w placówce medycznej.

Sprawdź też, jakie informacje będą Tobie przekazywane, jakie decyzje będziesz mógł podejmować, czy personel medyczny będzie posługiwał się zrozumiałym dla Ciebie językiem.

A co najważniejsze, czy w ogóle będziesz miał dostęp do miejscowej służby zdrowia.

Przed wyjazdem znajdź i zapisz sobie kontakt do kilku miejscowych lekarzy, aby w razie czego mieć do kogo zadzwonić.

EKUZ dla dziecka – jak ją wyrobić?

Na temat wyrobienia karty Ekuz dla Ciebie i Twojej rodziny, w tym oczywiście Twojego dziecka, możesz przeczytać tutaj >>

Zalety polisy turystycznej – ważne

Przed wyjazdem możesz naturalnie rozważyć wykup tzw. polisy turystycznej, niemniej jednak w takim wypadku gorąco zalecam wczytanie się dobrze w warunki oferty, zanim ją podpiszesz i opłacisz.

Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe dość nieelegancko ukrywają różne „wyjątki” i „wyłączenia” w efekcie których może okazać się, że wbrew zapewnieniom agenta, Twoja ochrona jest równa niemal zeru.

Szczepienia dla najmłodszych

Inna rzecz warta analizy, to kwestia szczepień. Jeśli w danym miejscu rekomenduje się przyjęcie określonej szczepionki, to koniecznie z tego skorzystaj.

Weź pod rozwagę wiek Twojego dziecka. Jeżeli jest naprawdę małe, zastanów się, czy na pewno nie wolisz przełożyć wyjazdu na czas, kiedy będzie trochę starsze.

Pamiętaj, że choć medycyna jest wspaniałą nauką, a szczepionki jednym z najlepszych wynalazków ludzkości – to nie ma takich szczepionek, które nie wywołują żadnych powikłań. Zawsze więc istnieje pewne ryzyko, że organizm Twojego dziecka nie zareaguje w sposób standardowy.

Choćby ryzyko było minimalne, warto wziąć je pod uwagę, kiedy podejmujesz decyzję o kierunku wyjazdu.

Mogę niestety zaręczyć, że choć system odszkodowań ze względu na powikłania po szczepieniach działa coraz sprawniej, rekompensaty są tu raczej niskie. I z pewnością nikt z nas nie chce być beneficjentem tej puli środków.

Pamiętaj jednak, że jeśli już podejmujesz decyzję o wyjeździe tzw. egzotycznym, a szczepionka jest rekomendowana – zawsze lepiej zaszczepić się. Ryzyko związane z zachorowaniem na określone choroby będzie zawsze wyższe niż ryzyko powikłań.

Świadome podejmowanie decyzji oraz dobre przygotowanie do wojaży – to klucz do sukcesu! Dobrego wypoczynku 🙂

autor:

Elżbieta Bansleben
adwokat

Zdjęcie pochodzi z Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: