Elżbieta Bansleben

adwokat

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jak się nie zgodzić na leczenie? Sprawa medyczna. Część I

Elzbieta Bansleben01 czerwca 2022Komentarze (0)

Może się to wydawać oczywistym – na leczenie muszę się zgodzić!

Wyrażenie zgody na leczenie kojarzy nam się zazwyczaj z podpisaniem odpowiedniego formularza przed przystąpieniem do zabiegu lub badania.

Ale czy nasze możliwości ograniczają się tylko do złożenia podpisu?

Jeśli coś nie zostało odpowiednio wyjaśnione i wątpliwości chodzą nam po głowie, nie bójmy się zadać nurtujących nas pytań. Upewnijmy się, na co konkretnie się zgadzamy, jakie mogą być ewentualne powikłania albo czy z perspektywy naszego stanu zdrowia taki zabieg jest konieczny.

Bądźmy spokojni, ale nieustępliwi. Musimy przecież rozumieć, na co się zgadzamy.

Jak się nie zgodzić na leczenie

Wyrażenie zgody a ratowanie życia i zdrowia

Oczywiście w sytuacjach nagłych, podczas których brak szybkiej reakcji wywołałby nieodwracalne negatywne skutki dla zdrowia lub życia, nie ma czasu na to, aby przeprowadzić jakąkolwiek rozmowę z pacjentem, nie wspominając o podpisywaniu zgód.

Lekarz sam dokonuje oceny sytuacji, bazując na swojej najlepszej wiedzy oraz stanie zdrowia pacjenta, tak, aby podjąć decyzję jak najmniej szkodliwą lub inwazyjną.

Gdy zdrowie i życie są na szali, najważniejszy jest czas. Istnienie ich poważnego zagrożenia usprawiedliwia pominięcie procedury zgody.

Brak zgody na przeprowadzenie zabiegu – sytuacja prawdziwa

A teraz mały przykład z życia.

Nasza Klientka była umówiona na badanie histeroskopii, podczas którego ocenia się wnętrze jamy macicy, oraz na usunięcie tam drobnej zmiany polipowatej za pomocą mikronarzędzi wprowadzonych wziernikiem do dróg rodnych.

Na taki zabieg wyraziła zgodę, przygotowała się do niego i stawiła w szpitalu w umówionym wcześniej terminie. Na żadnym etapie nie rozszerzała udzielonej zgody, wiedziała, jak ma wyglądać zabieg, na czym polega i czego może się spodziewać.

Tak, jak zaplanowano, została poddana znieczuleniu ogólnemu.

Dlatego też gdy wybudziła się z narkozy i zobaczyła rozcięcia na brzuchu, spotkało się to z jej uzasadnionym przerażeniem. Zapytała lekarza prowadzącego, skąd taka ingerencja, której nie przewiduje się przecież przy zabiegu histeroskopii.

W odpowiedzi usłyszała, że: „nie będą pytać o zgodę, jak ktoś jest pod narkozą”.

W opisanym przypadku życie lub zdrowie naszej Klientki nie było zagrożone. Padła ofiarą okrutnej pomyłki.

Przeprowadzono u niej laparotomię (otwarcie powłok jamy brzusznej) wraz z wyłyżeczkowaniem jamy macicy.

Wskazane czynności stanowiły ingerencję daleko przekraczającą to, na co wyraziła zgodę. Lekarze nie mieli podstawy do ich przeprowadzenia, w postaci zgody pacjentki albo zagrożenia jej życia lub zdrowia.

Historia naszej Klientki to niemal typowa sprawa medyczna oparta na braku zgody na przeprowadzenie zabiegu. Doskonale obrazuje to, w jaki sposób niedopilnowanie przez personel medyczny procedury zgody doprowadza szpital do powstania roszczenia pacjenta w sprawie medycznej.

Elżbieta Bansleben
adwokat

Zdjęcie w poście z Unsplah

***

Kogo pozwać w sprawie medycznej?

Kogo pozwać w sprawie medycznej? Specyfika spraw medycznych ma to do siebie, że zanim wniesiemy pozew przeciwko, na przykład, szpitalowi, powinniśmy zastanowić się, czy nie chcemy też pozwać ubezpieczyciela, u którego ubezpieczył się szpital.

Statystycznie łatwiej będzie uzyskać zapłatę od ubezpieczyciela niż od samego szpitala, gdyż ten pierwszy musi zapewnić szpitalowi umówioną kwotę, do wysokości której pokryje zawinione szkody…. [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj również:

Gra o czas – jak przyspieszyć sprawę medyczną?

Odpowiedzialność na przyszłość

Pomoc medyczna dla Twojego dziecka

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: