Kogo pozwać w sprawie medycznej? Specyfika spraw medycznych ma to do siebie, że zanim wniesiemy pozew przeciwko, na przykład, szpitalowi, powinniśmy zastanowić się, czy nie chcemy też pozwać ubezpieczyciela, u którego ubezpieczył się szpital.
Statystycznie łatwiej będzie uzyskać zapłatę od ubezpieczyciela niż od samego szpitala, gdyż ten pierwszy musi zapewnić szpitalowi umówioną kwotę, do wysokości której pokryje zawinione szkody.
Zasadnicze pytanie: kogo pozwać w sprawie medycznej?
Mamy więc do wyboru:
1) pozwać sam szpital
2) pozwać tylko ubezpieczyciela
3) pozwać szpital i ubezpieczyciela.
Trzecią opcję umożliwia nam konstrukcja tzw. odpowiedzialności in solidum (o której więcej przeczytasz w jednym z poprzednich postów, tutaj).
Ten wariant to jednak miecz obosieczny. Przy dobrych wiatrach zapewni nam uzyskanie całej kwoty, którą chcieliśmy, co, z różnych względów, mogłoby nie być możliwe przy pozwaniu tylko jednego podmiotu.
Szpitale nie zawsze są wypłacalne, zaś sumy ubezpieczenia czasem niższe niż zasądzone dla nas kwoty, o czym poniżej.
Koszty postępowania
Jeśli jednak okaże się, że Sąd nie przyzna nam racji i przegramy sprawę, to wówczas obu podmiotom trzeba będzie zapłacić koszty procesu, w tym tzw. koszty zastępstwa procesowego – czyli opłaty za obecność i pracę profesjonalnego pełnomocnika, którego z pewnością szpital oraz ubezpieczyciel sobie zapewnią.
W oparciu o to założenie można obliczyć hipotetyczny koszt najczarniejszego scenariusza. Gra o wysoką kwotę wiąże się z upadkiem z wysokiego konia, ponieważ im wyższa jest kwota, której zapłaty żądamy, tym proporcjonalnie wyższe będą ewentualne koszty zastępstwa.
Koszty te, gdy mamy po drugiej stronie dwóch przeciwników procesowych, z których każdy ma pełnomocnika, trzeba będzie pomnożyć razy dwa.
Z drugiej strony jednak warto pamiętać, że pozywanie samego szpitala może nie mieć ekonomicznego sensu. Zakładając przy tym najlepszy możliwy scenariusz i naszą wygraną, może się bowiem okazać, że uzyskany w sprawie wyrok będzie nadawał się tylko do powieszenia w ramce na ścianie, ponieważ szpital jest niewypłacalny.
W jaki sposób ubezpieczyciel chroni szpital?
Pojawia się tu jednak kolejna kwestia. Jak wcześniej wspomniano, ubezpieczyciel zapewnia szpitalowi ochronę tylko do pewnej kwoty, która stanowi tzw. „sumę ubezpieczenia”.
Ma ona dwa ograniczenia.
Jedną jest pula pieniędzy, którą ubezpieczyciel zapewnia szpitalowi na określony czas (jest to tzw. „suma gwarancyjna”). Gdy ta kwota się wyczerpie, ubezpieczyciel nie będzie wykładał kolejnych pieniędzy za szpital.
Drugie ograniczenie dotyczy konkretnej szkody. Ubezpieczyciel może bowiem ustalić, że za jedno zdarzenie wywołujące szkodę zapłaci maksymalnie określoną kwotę, zazwyczaj dużo niższą niż cała dostępna pula.
W praktyce suma gwarancyjna rzadko kiedy wyczerpie się przez wystąpienie jednego tylko zdarzenia, jednak nawet już jedno może ją znacznie uszczuplić.
Dlatego też może się okazać, że w momencie złożenia pozwu, dostępna pula ubezpieczenia została już przez szpital wykorzystana przez innych poszkodowanych pacjentów.
Sprawa medyczna – jak postąpić?
Wniesienie sprawy medycznej do sądu musi zostać poprzedzone dokładną kalkulacją możliwych zysków i strat.
Czy grać va banque i pozywać oba podmioty, czy też ograniczyć się tylko do jednego z nich – te kwestie najlepiej jest przemyśleć z zaufanym adwokatem.
Elżbieta Bansleben
adwokat
Zdjęcie w poście pochodzi z Unsplash
***
Gra o czas – jak przyspieszyć sprawę medyczną?
Najlepsze efekty i największą pomoc może przynieść w postępowaniach związanych właśnie ze sprawami medycznymi. Największym wyzwaniem spraw o charakterze odszkodowawczym, spraw medycznych, jest bowiem długotrwałość postępowań.
Niektóre ciągną się latami – nasze ostatnio zakończone dopiero w I instancji postępowanie toczyło się od 2014 roku do ubiegłego tygodnia. Do tego jeszcze należy doliczyć czas od wystąpienia zdarzenia, które skutkowało szkodą stanowiącą przedmiot postępowania, co w tym wypadku miało miejsce jeszcze w 2011 roku…. [Czytaj dalej…]
***
Zachęcam Cię do przeczytania również:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }