Czym jest i do czego może Ci się przydać EKUZ? Wielu z nas stoi u progu rozpoczęcia okresu wakacyjnego. Z uśmiechem myślimy o zaplanowanych wyjazdach zagranicznych. Zastanawiamy się, co zabrać ze sobą w podróż.
Oprócz typowych wakacyjnych elementów, takich jak kapelusze czy okulary przeciwsłoneczne, warto pamiętać również o zabezpieczeniu się od strony zdrowotnej.
Może się bowiem okazać, że na miejscu będziemy potrzebowali skorzystać z pomocy medycznej.
EKUZ – co to za karta i gdzie można z niej skorzystać?
Skrót EKUZ oznacza Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest oficjalnym dokumentem unijnym. Wydawana jest osobom ubezpieczonym bądź uprawnionym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w Polsce (np. dziecko do lat 18, które nie mogło zostać zgłoszone do ubezpieczenia).
Karta ta stanowi potwierdzenie uprawnień do leczenia.
Gdzie skorzystasz z karty EKUZ?
Skorzystasz z niej w czasie tymczasowego pobytu w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a więc m.in. w Norwegii, Szwajcarii czy Islandii. A zatem swoim zasięgiem obejmuje niemal całą Europę, a przynamniej jej zachodnią – z punktu widzenia rozwoju gospodarczego – część.
Ile kosztuje karta EKUZ?
Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne.
Wniosek możesz złożyć na kilka sposobów, w tym przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) albo wysłać go e-mailem lub pocztą tradycyjną.
Wszelkie informacje dotyczące karty i sposobu jej uzyskania znajdziesz tutaj.
Zasady korzystania z EKUZ
Zasady korzystania z Karty są proste, ale nie są jednolite. Zależą od kraju, w którym zostanie wykorzystana. Oto najważniejsze z nich:
EKUZ raczej w nagłych przypadkach
EKUZ uprawnia do korzystania z wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług krajowej opieki zdrowotnej.
Oznacza to, że nie pozwala na korzystanie z zaplanowanej zagranicznej pomocy medycznej np. operacji plastycznej. Zamiast tego można ją wykorzystać w sytuacjach nagłych np. w przypadku złamania nogi czy ostrego bólu brzucha.
EKUZ nie zawsze oznacza bezpłatną pomoc medyczną
Co więcej, EKUZ może, ale nie musi oznaczać bezpłatności świadczonych usług.
Decydując się na skorzystanie z pomocy medycznej na podstawie tej karty, podlegamy takim samym zasadom, co ubezpieczeni w tym kraju. Jeżeli w danym państwie istnieje np. obowiązek pokrycia części kosztów za skorzystanie z pomocy specjalisty, również i Ty będziesz musiał pokryć takie koszty.
Tak np. we Francji będzie to koszt 30% honorarium lekarza.
Korzystając z karty postaraj się również dowiedzieć, czy na pewno dany lekarz honoruje kartę EKUZ. Może on bowiem przyjmować pacjentów tylko prywatnie – wówczas poniesiesz cały koszt wizyty.
Podsumowując
Jeżeli planujesz podróż, prawdopodobnie korzystasz z ubezpieczenia. Upewnij się jednak przede wszystkim, czy posiadasz kartę EKUZ.
Jeżeli nie, uzyskaj ją, co jest całkowicie bezpłatne, a uchroni Cię przed niepotrzebnymi wydatkami za granicą w nagłych przypadkach.
Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w oddziale NFZ zajmuje dosłownie 5 minut. Prawdopodobnie będziesz dłużej czekał w kolejce do wyrobienia tej karty, niż przy okienku, dopełniając formalności.
Elżbieta Bansleben
adwokat
Zdjęcie w poście pochodzi z Unsplash
***
Kogo pozwać w sprawie medycznej?
Kogo pozwać w sprawie medycznej? Specyfika spraw medycznych ma to do siebie, że zanim wniesiemy pozew przeciwko, na przykład, szpitalowi, powinniśmy zastanowić się, czy nie chcemy też pozwać ubezpieczyciela, u którego ubezpieczył się szpital.
Statystycznie łatwiej będzie uzyskać zapłatę od ubezpieczyciela niż od samego szpitala, gdyż ten pierwszy musi zapewnić szpitalowi umówioną kwotę, do wysokości której pokryje zawinione szkody… [Czytaj dalej…]
***
Przeczytaj również koniecznie:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }