Elżbieta Bansleben

adwokat

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy można wycenić ludzkie cierpienie? O wysokości uszczerbku na zdrowiu w sprawie medycznej

Elzbieta Bansleben22 czerwca 2022Komentarze (0)

Jak pisałam tutaj, niezwykle istotną kwestią w sprawie medycznej będzie ustalenie podmiotu, przeciwko któremu zostanie wytoczone powództwo o zadośćuczynienie lub odszkodowanie.

Jednak z punktu widzenia poszkodowanego pacjenta, jednym z najważniejszych pytań, jakie otrzymuję w swojej pracy, to po prostu pytanie, ile pieniędzy możemy żądać.

Gdzie pojawiają się trudności?

Przy obliczaniu wysokość odszkodowania raczej nie napotkamy na większe problemy.

Wysokość poniesionych kosztów za leki, badania, konsultacje czy dojazdy do lekarzy będą determinować kwotę kosztów, których będziemy domagać się od ubezpieczyciela lub podmiotu medycznego.

wysokość uszczerbku na zdrowiu w sprawie medycznej

Jak jednak obliczyć kwotę zadośćuczynienia za doznane krzywdy?

Tutaj w grę nie wchodzą bowiem twarde, statystyczne dane, lecz nieokreślone w liczbach cierpienie psychiczne i fizyczne, utracone perspektywy na przyszłość, spowodowane obniżeniem się dotychczasowej sprawności ciała czy wreszcie, w bardzo drastycznych przypadkach, kompletna, całkowita zmiana dotychczasowego stylu życia.

Stały i długotrwały uszczerbek

Istnieje jednak narzędzie, które w szacunkowy sposób jest w stanie przybliżać nas do wskazania, o jakie kwoty będziemy mogli ubiegać się w ramach zadośćuczynienia spowodowanego błędem medycznym.

Opiera się ono na nieodzownym elemencie każdej sprawy medycznej, którym jest wystąpienie u poszkodowanego pacjenta długotrwałego bądź trwałego uszczerbku na zdrowiu, spowodowanego błędem medycznym.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że prawnicy sięgają do tabeli wskazującej na ocenę procentową stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu dot. wypadków przy pracy[1].

Korzystając z tej tabeli, po poznaniu historii poszkodowanego pacjenta, można w przybliżeniu obliczyć procent doznanego urazu i określić, przynajmniej w początkowej fazie sprawy, o jakie zadośćuczynienie można będzie powalczyć w sądzie.

Wysokość uszczerbku na zdrowiu w sprawie medycznej

Powyższa tabela zawiera szczegółowe wyliczenie i wskazanie rodzaju uszczerbków na zdrowiu. Ponadto wskazuje zakres procentowego urazu, który jest możliwy do przyznania przy poszczególnym urazie.

W zależności od rozległości krzywdy, liczba ta będzie oscylować od najmniejszej wartości, przy łagodnych urazach, po wartość najwyższą, jeżeli dany uraz będzie wyjątkowo dolegliwy.

Tak też na przykład bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym mogą zostać ocenione od 5% do 20%. Z kolei zaś uszkodzenie przełyku powodujące częściowe trudności w odżywianiu od 10% do 30% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Obliczenie łącznego procentowego uszczerbku na zdrowiu polegać będzie na dodaniu do siebie poszczególnych wartości każdego z urazów. Co jednak niezwykle ważne, to fakt, że liczenie nie kończy się na osiągnięciu pułapu 100%. Okazuje się bowiem, że w sprawie medycznej nie trzeba, a wręcz nie powinno się ograniczać wyliczenia procentowego uszczerbku na zdrowiu, lecz przedstawia się wszystkie doznane krzywdy w takim zakresie, w jakim poszkodowany pacjent ich doświadczył.

I choć z logicznego punktu widzenia wydawałoby się to niemożliwe, procentowy uszczerbek na zdrowiu może osiągnąć łączną wartość 150%, a nawet 300%. Taka to prawnicza matematyka.

Elżbieta Bansleben
adwokat

[1] Tabela ta jest wskazana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (tj. z dnia 17 stycznia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 233)

Zdjęcie w poście pochodzi z Unsplash

***

Kogo pozwać w sprawie medycznej?

Kogo pozwać w sprawie medycznej? Specyfika spraw medycznych ma to do siebie, że zanim wniesiemy pozew przeciwko, na przykład, szpitalowi, powinniśmy zastanowić się, czy nie chcemy też pozwać ubezpieczyciela, u którego ubezpieczył się szpital.

Statystycznie łatwiej będzie uzyskać zapłatę od ubezpieczyciela niż od samego szpitala, gdyż ten pierwszy musi zapewnić szpitalowi umówioną kwotę, do wysokości której pokryje zawinione szkody…. [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj również:

Jak przyspieszyć sprawę medyczną?

Odpowiedzialność na przyszłość

Pomoc medyczna dla Twojego dziecka

Jak się nie zgodzić na leczenie?

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: