Elżbieta Bansleben

adwokat

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Rejestr ciąż – upadła idea?

Elzbieta Bansleben07 czerwca 2022Komentarze (0)

W ostatni piątek (03.06.2022 r.) Minister Zdrowia podpisał kontrowersyjne w debacie publicznej rozporządzenie rozszerzające zakres danych przekazywanych do SIM – Systemu Informacji Medycznej. Chodzi oczywiście o tzw. Rejestr Ciąż.

Ciąża wpisana do „rejestru”

Zmiana, która budzi najwięcej kontrowersji dotyczy wprowadzenia obowiązku przekazywania przez lekarzy informacji o ciąży pacjentki.

Rejestr ciąż jest dobrym pomysłem ale źle wykonanym

Pomysł zbierania danych o ciąży został już raz zaproponowany przez rząd w 2008 r. Ówczesna Minister Zdrowia zrezygnowała jednak z tego projektu po krytyce i protestach organizacji pozarządowych. I tak jak wtedy, media społecznościowe nowe rozporządzenie okrzyknęły mianem „rejestru ciąż”.

Warto wskazać, że dane przetwarzane przez SIM dotyczą historii leczenia każdego pacjenta. W SIM znajdziemy dane m.in. o wypisanych receptach, dacie udzielanych świadczeń zdrowotnych i rodzaju operacji, którą przebył pacjent.

Obowiązek przesyłania danych osobowych do SIM przez publiczne i prywatne podmioty wykonujące działalność leczniczą obowiązuje od 1 lipca 2021 r.

Po co taka nowelizacja?

Zbieranie danych o pacjencie ma wpłynąć na zwiększenie skuteczności leczenia. Ponadto ma służyć pomocą w sytuacjach zagrożenia życia, gdy spotykamy się z sytuacją omdlenia czy zawału serca.

Wówczas nie ma możliwości uzyskania od tej osoby ani jej najbliższych informacji o przebytych chorobach czy aktualnie przyjmowanych lekach.

Tak też obowiązek przekazywania danych o ciąży tłumaczony jest w uzasadnieniu projektu zmieniającego rozporządzenie. „Kwestią bezpieczeństwa kobiety ciężarnej (część badań nie może być wykonywana w ciąży lub wymaga zmiany w procedurze) i właściwej reakcji na wynik” – czytamy w uzasadnieniu.

W uzasadnieniu projektu nowego rozporządzenia ponadto wskazano, że podstawą dla rozszerzenia zakresu przekazywanych danych są wytyczne co do pozyskiwania informacji o pacjencie wskazane w Międzynarodowej Informacji o Pacjencie.

Jest to dokument opracowany przez Europejski Komitet Normalizacyjny (Health Information – The International Patient Summary).

I faktycznie, informacja o obecnej ciąży i przebytych ciąża scharakteryzowana jest tam jako „wymagana” (required). Oznacza to, że brak takiej informacji o pacjencie nie będzie zgodny ze standardem wskazanym w tym dokumencie.

Rozporządzenie w zderzeniu z rzeczywistością

Uzasadnienie to samo w sobie wydaje się poprawne. Wprowadzanych zmian nie można jednak interpretować w oderwaniu od rzeczywistości. Wyjęte z projektowej próżni i skonfrontowane z obecnie obowiązującym prawem i realiami politycznymi, niestety budzą poważne wątpliwości.

Pamiętajmy, że gdy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zaostrzył politykę antyaborcyjną, a jego skutkiem było późniejsze zaostrzenie przepisów karnych dla osób (lekarzy), którzy dopuściliby się wykonania aborcji – doszło do co najmniej jednej wielkiej tragedii.

Prawdopodobnie była ona wywołana strachem personelu medycznego przed konsekwencjami podjęcia koniecznych skądinąd kroków, mających uratować życie młodej kobiety.

Jawna polityka obecnego rządu nastawiona na kontrolę i podporządkowanie społeczeństwa, nieprawidłowe procedowanie ustaw czy ciągle żywe wspomnienia kontroli szczepień, spowodowały nieufność do rządowych pomysłów generalnie w całym społeczeństwie.

Paraliżujące zmiany

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, wprowadzane zmiany mogą spowodować efekt odwrotny od planowanego.

Zamiast pomocy w leczeniu pacjentek w ciąży, kobiety nie pójdą do lekarza wcale. Dwie kreski na teście ciążowym, choć już dotychczas mogły powodować niepewność i stres, teraz mogą paraliżować.

Kobieta ciężarna w pierwszej kolejności pomyśli o tym, co oznacza skorzystanie z porady lekarskiej: wpis do rejestru; przerażona tą wizją może nie zdecyduje się na wizytę lekarską.

To oznacza pozbawienie możliwości wykrycia zagrożenia życia dziecka i matki już na wczesnym etapie ciąży, a nawet utratę dziecka, które mogłoby urodzić się zdrowe przy prawidłowej diagnozie i podjęciu ewentualnego leczenia.

Dobry pomysł – złe intencje

To wielka szkoda, bo sam pomysł rejestrowania w systemie wiedzy o pacjencie o tak ważnej okoliczności jak ciąża – nie jest zły. Zła jest polityka rządu, który stracił zaufanie obywateli, a przede wszystkim zaufanie obywatelek.

Nie nauczył się, że nowoczesne, liberalne społeczeństwo, chce mieć wpływ na własne życie i decyzje, i boi się pomysłów władzy, która używa prawa nie do ochrony, ale jako instrumentu kontroli.

Elżbieta Bansleben
adwokat

Zdjęcie w poście z Unsplash

***

„Ani jednej więcej…”

Pierwszy raz hasło to pojawiło się w związku ze śmiercią p. Izabeli z Pszczyny pod koniec września ub. r. Kobieta będąc w 22. tygodniu ciąży (1) trafiła do szpitala, kiedy odeszły jej wody płodowe.

Kobieta w ostatnich chwilach swojego życia wysyłała dramatyczne smsy do swojej matki. Wynika z nich, że lekarze, których działanie podyktowane było przez antyaborcyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. (2), czekali na obumarcie płodu. Dobę po tym, gdy doszło do jego obumarcia, u 30-letniej pacjentki doszło do wstrząsu septycznego.

Kobieta zmarła, osieracając 9-letnią córkę… [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj również:

Kogo pozwać w sprawie medycznej

Jak przyśpieszyć sprawę medyczną

Utrata szansy na leczenie

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: