Elżbieta Bansleben

adwokat

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Spontaniczny tatuaż? Czasem też nieprzewidzianie leczenie.

Elzbieta Bansleben20 lipca 2022Komentarze (0)

Czas wakacji utożsamiamy z większą swobodą, luzem, a także szalonymi pomysłami, do których kusi nas ciepły klimat i bezstresowe okoliczności spędzania wolnego czasu. Taką spontaniczną decyzją jest niekiedy zafundowanie sobie od dawna odkładanego pomysłu o zrobieniu tatuażu.

W warunkach letniego urlopu zdaje się on być idealną pamiątką z wakacji, która w przyszłości będzie przywoływać miłe wspomnienia o wyjeździe.

To „tylko” tatuaż

W całym tym ferworze pozytywnych emocji, które usypiają zdrowy rozsądek, nie zapominajmy jednak że wykonanie tatuażu jest nie tylko usługą artystycznej formy przekazu. To, może przede wszystkim, ingerencja w nasze ciało, która może mieć poważne skutki dla zdrowia.

Spontaniczny tatuaż

Jest to o tyle istotne, że tatuatorzy, podobnie jak inne paramedyczne zawody, w tym kosmetolodzy czy kosmetyczki, przeciwnie do lekarzy, lekarza dentysty czy fizjoterapeutów, nie są zobowiązani posiadać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Rodzi to szereg trudności w zakresie dochodzenia ewentualnych roszczeń, gdyby niestety nie wszystko poszło po naszej myśli i w wyniku nieudanej sesji tatuażu wystąpiła szkoda.

Co to oznacza dla poszkodowanego amatora tatuaży?

Z perspektywy praktyki adwokackiej oznacza to, że nie możemy domagać się zapłaty odszkodowania od ubezpieczyciela.

Wszelkiej rekompensaty musimy dochodzić z prywatnego majątku osoby, która wykonała usługę.

I tak, o ile ubezpieczyciele, szacując przed przystąpieniem do sprawy prawdopodobne szanse powodzenia postępowania, mogą być nawet skłonni zakończyć sprawę w drodze ugody i zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych, o tyle osoba prywatna, pani/i tatuażysta X będzie z pewnością bardziej skłonny wikłać się w spór sądowy.

Z oczywistych względów wspomniana kwota nadwyrężałaby jej/jego zdolności finansowe, a proces co najmniej odsunie w czasie tę przykrą perspektywę.

Tutaj wprost można się domyśleć, że, nawet jeśli Sąd ostatecznie uzna, że działanie tatuażysty było zawinione i za szkodę zasądzi żądaną przez nas kwotę pieniężną, to już jej zapłata na naszą rzecz jest kolejnym problemem, w zależności od tego, czy i jakim majątkiem taka osoba dysponuje.

Możemy mieć piękny wyrok, który jest tylko kartką, jeśli dłużnik jest niewypłacalny.

Po pierwsze – rozsądek

Nie wspominam już przy tym o prowizorycznych „studiach” tatuażu w egzotycznych krajach, w których na pierwszy rzut oka widać, że standardy higieny nie są przestrzegane.

Brak sterylności stanowiska oraz wątpliwa dezynfekcja lub wymienialność używanych przyrządów stanowią zagrożenie zakażenia chorobami przenoszonymi przy kontakcie z krwią. Powstaje przy tym także ryzyko wystąpienia posocznicy czy owrzodzeń, w wyniku samego zabrudzenia rany.

Pamiętajmy też, że profesjonalny tatuażysta nie pozwoli nam poddać się tatuowaniu, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Jest to bezwględnie zakazane, z uwagi na nasze znieczulone reakcje na ból wywołane stanem po spożyciu.

W oczywisty sposób stanowi to zagrożenie przy wykonywaniu tatuażu.

Świeży tatuaż jest raną

Ryzyko komplikacji stwarza wspomniana wcześniej wakacyjna aura.

Wysokie temperatury, moczenie świeżo wytatuowanej skóry w basenie lub morzu, ekspozycja na otarcia i zabrudzenia, spowalniają proces gojenia. Narażają przy tym na infekcje, a także powodują, że nowy tatuaż może szybciej ulec zniekształceniu.

Mimo pięknej pogody, swobody ducha i zrywu spontanicznej energii, nie dajmy się ponieść chwili. Możemy za nią przypłacić ciężką cenę zdrowia, o którego zapłatę za przywrócenie trudno będzie się nam później spierać przed Sądem.

autor:

Elżbieta Bansleben
adwokat

Zdjęcie w artykule pochodzi z Unsplash

***

Dziecko na wyjeździe a pomoc medyczna

Zasadniczo dziecko nie jest za małe, aby przebywać blisko rodzica, w jakiejkolwiek szerokości czy długości geograficznej rodzic się znajduje. Jest tu jednak jeden mały haczyk.

Kiedy będziesz wypełniać swoją tabelkę „za” i „przeciw” dalekiemu wyjazdowi – bardzo doradzam, abyś dobrze sprawdził, jaki jest standard opieki medycznej w państwie, do którego zamierzasz wyjechać.

Sprawdź na przykład, czy w przypadku konieczności udzielenia opieki … [Czytaj dalej…]

***

Przeczytaj również koniecznie:

EKUZ – mała karta, która dużo ułatwia

Utrata szansy na leczenie

Ile zapłaci ubezpieczyciel w sprawie medycznej

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: