Wydarzenia ostatniego tygodnia – wybuch wojny tuż za naszą granicą – postawiły całą Polskę w gotowości do pomocy wschodnim sąsiadom zmagającym się ze zbrojną agresją ze strony Rosji. Z każdym dniem coraz więcej osób szuka schronienia uciekając z terenów Ukrainy. W związku z tym powstało wiele inicjatyw doraźnie pomagających nowoprzybyłym.
Trzeba zwrócić uwagę, że exodus dotyczy dziś wszystkich, bez względu na sytuację rodzinną, materialną czy stan zdrowia. Wiele osób przekraczających granicę cierpi na choroby przewlekłe lub pozostaje w trakcie specjalistycznego leczenia.
Ponadto stres związany z ucieczką i wydarzeniami wojennymi może przyczynić się do ujawnienia u tych osób nowych schorzeń. Również dotychczas u nich niezdiagnozowanych.
Powstała konieczność udzielenia uchodźcom nie tylko podstawowej, ale również bezpłatnej wyspecjalizowanej pomocy medycznej.
Naprzeciw tym potrzebom instytucjonalnie wyszło państwo polskie.
Pomoc obejmie wszystkich uciekających przed wojną
Pamiętajmy, że aby potwierdzić, że świadczenie zdrowotne wobec osoby przybyłej z Ukrainy było finansowane ze środków publicznych w Polsce, w pierwszej kolejności ważne jest ustalenie podstawy i daty wjazdu danej osoby na terytorium RP.
Przy wnioskowaniu o otrzymanie pomocy medycznej niezbędne będzie okazanie stosownych dokumentów. Należy za ich pomocą potwierdzić, że dana osoba znalazła się w Polsce w związku z bezpośrednią agresją militarną Rosji i powstałym w jej wyniku konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, w dacie 24 lutego 2022 r. lub późniejszej.
Osoba o takim statusie, która zgłosi się do placówki medycznej (lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, szpitala etc.) ma prawo do uzyskania pomocy medycznej adekwatnej dla jej stanu zdrowia.
Udzielone w ten sposób świadczenia zdrowotne zostaną rozliczone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.[1]
W jaki sposób potwierdzić prawo do świadczeń zdrowotnych?
Wyżej wspomnianym dokumentem potwierdzającym jest np. zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, z datą od dnia 24.02.2022 r.
Potwierdzają one legalność wjazdu i pobytu na terytorium RP na ochronny okres 15. dni.
Osoby, które, począwszy od dnia 24.02.2022 r. przekroczyły polsko-ukraińską granicę i złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej (prawo ubiegania się w Polsce o status uchodźcy zgodnie z Konwencją dotyczącą statusu uchodźców z 28 lipca 1951 r.) na polsko-ukraińskim przejściu granicznym, również mogą na tej podstawie korzystać z publicznej opieki medycznej, nie jest to jednak konieczny wymóg dla jej otrzymania.
Kanały informacyjne i pomocowe
Urząd ds. Cudzoziemców prowadzi infolinię dla obywateli Ukrainy. Można tam uzyskać informacje na temat zakresu udzielanej pomocy:
tel: +48 47 721 75 75
Warto dodać, że wsparcie dla obywateli Ukrainy postanowiły okazać także prywatne podmioty medyczne. Celem pomocy uchodźcom przybywającym do Polski np. w placówce LUX MED uruchomiono specjalną polsko-ukraińską infolinię:
Tel: +48 22 45 87 007
Wojna na Ukrainie a pandemia COVID
Na marginesie należy pamiętać, że usprawnienie przepływu ludności przez granicę zapewnione zostało również m.in. poprzez zwolnienie ukraińskich uchodźców z obowiązkowej kwarantanny. A także zwolnienie z konieczności okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19. [2]
Jednocześnie umożliwiono obywatelom Ukrainy wykonanie szczepienia na terenie Polski (niezależnie od faktu posiadania lub nieposiadania numeru PESEL). [3]
Warto o tym informować nowoprzybyłych i umożliwić im wykonanie szczepienia.
Przykładowo, poprzez pomoc we wskazaniu czy w dotarciu do odpowiednich punktów, w ten sposób dbając o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne.
[1] Centrala NFZ – Aktualności / Aktualności / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków
[2] § 1 Rozporządzenia Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 24.02.2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 462)
[3] Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z Ukrainy – Szczepienie przeciwko COVID-19 – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }