Elżbieta Bansleben

adwokat

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Co ma do powiedzenia Rzecznik Finansowy w sprawie medycznej?

Elzbieta Bansleben25 maja 2022Komentarze (0)

Odpowiedzialność ubezpieczyciela w sprawie medycznej jest ograniczona dwoma kwotami – sumą ubezpieczenia i sumą gwarancyjną, przewidzianą dla danego podmiotu medycznego, o których pisałam tutaj i tutaj.

Gdzie jednak szukać odpowiedzi na pytanie, jaką sumę ubezpieczenia i sumę gwarancyjną mamy do wykorzystania w sprawie?

Rzecznik Finansowy w sprawie medycznej jaką ma rolę w postępowaniu o błąd medyczny

Co do zasady: szukaj u źródła

Aby obrać najlepszą taktykę procesową, zaczynając prowadzenie sprawy medycznej musimy dowiedzieć się, jak kształtują się te dwie kwoty dla naszej konkretnej sprawy.

Pierwszym sposobem jest próba uzyskania informacji bezpośrednio u źródła naszego zdarzenia medycznego.

Możemy zażądać od podmiotu medycznego informacji dotyczącej zawartej przez niego umowy ubezpieczenia, wysokości odpowiedzialności przewidzianej za jedno zdarzenie oraz wysokości sumy gwarancyjnej.

O odpowiedzi na te same pytania możemy zwrócić się również do ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciel będzie pewnie jednak twierdził, że nie ma prawnego obowiązku w przypadku, gdy nie został zobowiązany do tego sądownie. Już na tym etapie bowiem jesteśmy przez niego traktowani jako potencjalny przeciwnik procesowy – a takiemu z zasady nie ułatwia się sprawy.

Alternatywnie: zwróć się do Rzecznika Finansowego

Rzecznik Finansowy co prawda nie pomoże nam z opinią biegłych ani nie wypłaci należnego odszkodowania, jednak może okazać się ważnym wsparciem dla losów wygranej w sprawie medycznej.

Stoi on na straży interesów osób, które są pokrzywdzone bądź zwyczajnie nie zgadzają się z działaniami podmiotów rynku finansowego.

Jednym z takich podmiotów jest właśnie ubezpieczyciel szpitala czy prywatnej placówki medycznej.

Jeżeli po złożeniu wniosku do ubezpieczyciela okaże się, że nie uzyskaliśmy odpowiedzi na nasze pytania, możemy złożyć do Rzecznika Finansowego wniosek o wszczęcie postępowania interwencyjnego.

Rzecznik ma prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o udzielenie informacji lub wyjaśnień w sprawie indywidualnej. Ponadto w ramach postępowania interwencyjnego Rzecznik Finansowy przygotuje argumentację, która ma za zadanie przekonać instytucję finansową do zmiany swojego stanowiska.

W ten sposób możemy uzyskać cenne dla nas informacje, przed wszczęciem właściwego postępowania.

Elżbieta Bansleben
adwokat

Obrazek z Pixabay

***

Jak przyspieszyć sprawę medyczną?

Najlepsze efekty i największą pomoc może przynieść w postępowaniach związanych właśnie ze sprawami medycznymi. Największym wyzwaniem spraw o charakterze odszkodowawczym, spraw medycznych, jest bowiem długotrwałość postępowań.

Niektóre ciągną się latami – nasze ostatnio zakończone dopiero w I instancji postępowanie toczyło się od 2014 roku do  ubiegłego tygodnia. Do tego jeszcze należy doliczyć czas od wystąpienia zdarzenia, które skutkowało szkodą stanowiącą przedmiot postępowania, co w tym wypadku miało miejsce jeszcze w 2011 roku…. [Czytaj dalej…]

***

Zapraszam Cię również do lektury postów:

Kogo powinieneś pozwać w sprawie medycznej

Ile zapłaci ubezpieczyciel w sprawie medycznej

Odpowiedzialność na przyszłość

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Elżbieta Bansleben w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: